Пропускане към основното съдържание

Граници?

Не ми е дошло вдъхновението да говоря за физическите граници. А за вътрешните такива. Замисляли ли сте се, че голяма част от поведението ни се определя от изградените вътре в нас бариери. Една част от тях са налагани още с възпитанието ни и са важни за ценностната система, морала, поведението в обществото. Въпреки че и те дават някакво негативно отражение, са нещо необходимо. В главата ми всъщност от вчера се въртят идеи за другите граници. Тези, които сами си слагаме - със самоубеждението, че 'не можем', че 'не искаме', че 'нямаме време'. 

Психолозите биха го обяснили по-правилно от мен. Но всеки от нас се е сблъсквал със ситуацията на предварително създадената нагласа. Примерно: човек има много тежък изпит в събота. Още 2 седмици преди него той започва да се самоубеждава, че изпитът е прекалено тежък и няма да се справи, независимо какви точно усилия полага по въпроса. Тъй като сам работи в тази посока, в крайна сметка не сяда да прочете материала. Резултатът е, че наистина е скъсан на изпита.

Дани беше сложил много симпатичен статус във Facebook, който напълно подкрепям: "Don't look for happiness, create it!" (Данчо, този път не цитирам теб :-D ). Тъй като не съм буквалист и не обичам генерализиранията, ще бъда по-мека: 90% от нашето щастие зависи от нас самите. От това какво правим, от това как искаме да се чувстваме, от хората, с които искаме да общуваме. От това дали правим това, което ни носи положителна емоция. Няма да навлизам в дефинициите на определението за щастие и това какво е то според мен, тъй като би станало прекалено сериозно - а и уж тръгнах да пиша за границите.. 

Та.. Границите. Едно от нещата, в които те са най-видими е при комуникацията между хората. При създаването на нови контакти. Замисляли ли сте се колко по-лесно протичат нещата, когато човек е отворен и положителен към новото? Естествено - важно е да се пази все пак някаква дистанция, тъй като всеки един човек е различен. Не знаеш на какъв точно психопат/психопатка може да си налетял. От друга страна пък с положителното, отворено и по-малко ограничено поведение спрямо останалите, даваш шанс на това да се опознаеш с толкова различни хора. И да уточня - изобщо не иде реч за свалките.

Тези граници, които са пазени години наред - къде заради генетика, къде заради възпитание, социални контакти, приятели, половинки. Това са тези вътрешни бариери, които хората не смеем да прескочим от страх, че няма да се справим. Или от неизвестното. От една страна я има тайничката радост или дори малко завист към  по-освободеното поведение. От другата страна стои страха. А тайната е, че границите могат да бъдат преодолени, единствено когато човек се изправи директно срещу страховете си.

Едно от най-трудните неща е да променяме самите себе си, а и понякога не се вижда реалния смисъл от това. Да не говорим, че не е много ясно резултатът от промяната дали реално е положителен. Много малко действия могат да бъдат категоризирани със сигурност като грешки. Законовите рамки са един от инструментите, които помагат в това отношение, но и там може да се поспори върху правотата на определени нормативи.

И все пак - половината битка с вътрешните граници е спечелена, когато те са осъзнати. Това да застанеш сам срещу себе си - и да признаеш слабостите си, е едно от най-трудните неща. Да поработиш върху тях вече е истинската победа и предизвикателство.

Та за границите говорех.. :-D

Коментари

Анонимен каза…
It's only after we've lost everything
that we're free to do anything.

Популярни публикации от този блог

Какво могат - и какво не могат да ми дадат народните танци?

Последните 2-3 години се вижда една много силно изразена тенденция за връщане към народното ни творчество - и изключително голям интерес към народните танци като цяло. В това, разбира се, няма абсолютно нищо лошо. Мотивацията на хората за включване в редиците на клубовете е съвсем различна обаче. И много често търпи развитие по време на обучението. Какво всъщност могат - и какво не могат, да дадат танците (това е лична позиция - и естествено може да бъде критикувана, осъждана или неразбирана): 1. Двигателна култура. Със сигурност ако човек никога през живота си не се е сблъсквал с някакво движение - независимо дали то е лека атлетика, фитнес, разходки, планинарстване, народните танци ще му дадат нещо ново и различно. За жалост обаче, когато вече сме израсли детската възраст, това се случва много по-бавно. Но - както с всяко нещо, всичко е въпрос на усилия и желание от страна на танцуващия.  На много хора първоначалната им концепция за започване на обучение по народни танци е р

Не забравяй откъде си тръгнал!

Рядко използвам удивителна в заглавие - освен ако не искам да изразя някаква много голяма емоция. Ами случаят е такъв. Вече почти ежедневно започвам да наблюдавам хора, които тотално са забравили какво е да си 'начинаещ' в нещо. Откъде са тръгнали, по чии стъпки са вървели и как самите те са се учили. А е повече от ясно, че никой не се е родил научен. Самият ни живот, начина, по който се развиваме - е с непрестанно учение. И това да не забравяме, че и самите ние сме били неуки в нещо, е изключително важно. Защото не позволява да подценяваме и другите, които се учат в момента. Да ги заклеймяваме или да ги осъждаме. Българите специално много сме свикнали да не гледаме гредата в нашите очи - а да забелязваме треската в чуждите. За мен най-важното нещо е всеки един човек да се самооценява възможно най-разумно, рационално и правилно. Да не се величае прекалено - или обратното (за което по-често съм говорила в блога): да се подценява и да си набива ниско самочувствие. Първот

"Когато ученикът е готов, учителят ще се появи"

Цитираното заглавие е една будистка поговорка, която изключително много уважавам и която Тери ми беше споделил много отдавна. Последните дни по стечение на обстоятелствата са ми много силна причина да се обърна към себе си. Преди време един близък мой човек ме беше питал защо имам нуждата да пиша в блога. Какъв е този мерак за писмено изразяване на вътрешния ми духовен свят. Всъщност отговорите са няколко. Понякога просто искам да оставя мислите сами да се съчетаят и на повърхността да излезе това, което вероятно иначе няма да имам повод (или причина) да изкарам. В някаква степен това помага и на мен самата да събера и подредя мозайката на различни ситуации. А понякога имам нуждата просто да излея емоцията, която ми се е насъбрала от различни поводи и събития. По-интересното е, че все повече познати и приятели започват да ми споделят, че следят моя блог. Включително и хора, които вече не са от обкръжението ми, което все пак ме кара да се надявам, че съм успяла да дам нещо