Пропускане към основното съдържание

Ценните умения за справяне с българската администрация

На всеки един човек, живеещ в България, му се е случвало да се сблъска челно с българската администрация. Случва се всеки път, когато подменяме документи - лична карта, шофьорска книжка.. Случва ни се, когато направим 'огромната стъпка' да купим кола или нещо още по-голямо. Случва се ако все още не сме се ориентирали към електронното банкиране - и продължаваме да плащаме сметките на ръка. Изобщо няма да задълбавам в смените на партиди, покупка на жилище или някаква още по-голяма стъпка.

Всеки един такъв сблъсък ме вкарва в двете крайности - от една страна ми е жал за хората, работещи в тези стари, изпочупени сгради, в общия случай приличащи по-скоро на складове, а не толкова на работни помещения. Прекрасно знам и колко са ниски заплатите в държавния сектор - все пак и лично имах 'честта' да участвам в подобна организация. Много типична гледка е да те посрещне неработещо табло с номерца, липса на хартия или просто огромна блъскаща се опашка за поредните документи.

Да кажем купувате кола. Естествено опцията да отидеш на едно гише и да получиш абсолютно всичко необходимо, не съществува. И се започва едно безкрайно тичане между различни иституции. Успяли сте да направите своят избор - и ако до този момент не ви се е случвало забавлението да прехвърляте нещо на свое име, си мислите, че всичко ще стане много лесно. Да, но не съвсем.. Нотариусът е на едно място, КАТ - на съвсем различно, общината - на трето, застрахователят - четвърто.. В общината ще ви посрещне начумерена служителка, работеща под DOS, след като сте преборили тълпата на чакащи за това важно действие. И това е най-малкия пример. Не знам дали сте се сблъсквали с опашките в кадастъра или Агенцията по вписванията - все такова голямо забавление. Естествено - няма опцията това да се изважда онлайн, а всичко трябва да е на хартия, с печат, подпис и срещу съответната такса (разбира се).
Та в тази връзка си мисля, че е важно човек да развие едно специфично дебелокожие, за да може да се пребори с предизвикателството:

  1. Търпение. Ако сте излезли в обедната почивка с надеждата, че ще се справите със задачата - забравете. Половин или цял ден отпуск ще е най-добрият избор.
  2. Координативност. Тъй като всяко административно задължение е свързано с много чакане и отсъствие от работа - координирайте няколко такива задачки накуп. Е, ще изразходите поне един ден от ценият си (20-дневен) годишен отпуск, но поне ще сте отметнали няколко неизбежни злини от to do-листа си.
  3. Изобретателност и въображение. Понякога документацията, която всеки един обикновен човек трябва да попълни е близка до шифър за гении. Вкарайте своето въображение в попълването. Така или иначе ще ви върнат заради нещо (тук се връщаме на т.1);
  4. Дружелюбност. Опашката е едно прекрасно място за създаване на контакти. Всички чакащи са обединени от едно - общият негативизъм към системата. С малко усмивки и положително настроение дори някой вече минал по Пътя може да ви съдейства с попълването (или поне да даде ценни съвети).
  5. Безразличие. Знам, че противоречи на 4, но както всички знаят редовно се случва на опашката да се появят нервозни елементи, които или се пререждат, или започват да крещят - и изнервят (и без това недружелюбните) служители. Не се впечатлявайте от тях!
  6. Практичност. За жените - обуйте удобни обувки, защото може доста да си постоите прави. Токчетата не са практичен избор.
  7. Не пийте много вода. Преди обиколката по институции не прекалявайте с течностите. Както всички знаем - на тези места е изключително трудно да се добереш до тоалетна. Ако има такава - то тя почти винаги е предвидена за персонала и се заключва. 
  8. Носете си хранителни запаси. Чакането понякога може много да се протака. Заредете се освен с търпение - и с нещо за хапване.
Може още много да се добави към горните 8 точки :-) Казани са с леко шеговит тон, но.. За съжаление описаното изобщо не е далеч от истината. Сблъсъкът с институциите е едно неизбежно зло, което трябва да приемем по възможно най-положителния начин. С надеждата, че някога нещата ще стават само с един клик на мишката.

Коментари

Анонимен каза…
Пикник в институция - новото колективно преживяване за вашето семейство!

Популярни публикации от този блог

Какво могат - и какво не могат да ми дадат народните танци?

Последните 2-3 години се вижда една много силно изразена тенденция за връщане към народното ни творчество - и изключително голям интерес към народните танци като цяло. В това, разбира се, няма абсолютно нищо лошо. Мотивацията на хората за включване в редиците на клубовете е съвсем различна обаче. И много често търпи развитие по време на обучението. Какво всъщност могат - и какво не могат, да дадат танците (това е лична позиция - и естествено може да бъде критикувана, осъждана или неразбирана): 1. Двигателна култура. Със сигурност ако човек никога през живота си не се е сблъсквал с някакво движение - независимо дали то е лека атлетика, фитнес, разходки, планинарстване, народните танци ще му дадат нещо ново и различно. За жалост обаче, когато вече сме израсли детската възраст, това се случва много по-бавно. Но - както с всяко нещо, всичко е въпрос на усилия и желание от страна на танцуващия.  На много хора първоначалната им концепция за започване на обучение по народни танци е р

Не забравяй откъде си тръгнал!

Рядко използвам удивителна в заглавие - освен ако не искам да изразя някаква много голяма емоция. Ами случаят е такъв. Вече почти ежедневно започвам да наблюдавам хора, които тотално са забравили какво е да си 'начинаещ' в нещо. Откъде са тръгнали, по чии стъпки са вървели и как самите те са се учили. А е повече от ясно, че никой не се е родил научен. Самият ни живот, начина, по който се развиваме - е с непрестанно учение. И това да не забравяме, че и самите ние сме били неуки в нещо, е изключително важно. Защото не позволява да подценяваме и другите, които се учат в момента. Да ги заклеймяваме или да ги осъждаме. Българите специално много сме свикнали да не гледаме гредата в нашите очи - а да забелязваме треската в чуждите. За мен най-важното нещо е всеки един човек да се самооценява възможно най-разумно, рационално и правилно. Да не се величае прекалено - или обратното (за което по-често съм говорила в блога): да се подценява и да си набива ниско самочувствие. Първот

"Когато ученикът е готов, учителят ще се появи"

Цитираното заглавие е една будистка поговорка, която изключително много уважавам и която Тери ми беше споделил много отдавна. Последните дни по стечение на обстоятелствата са ми много силна причина да се обърна към себе си. Преди време един близък мой човек ме беше питал защо имам нуждата да пиша в блога. Какъв е този мерак за писмено изразяване на вътрешния ми духовен свят. Всъщност отговорите са няколко. Понякога просто искам да оставя мислите сами да се съчетаят и на повърхността да излезе това, което вероятно иначе няма да имам повод (или причина) да изкарам. В някаква степен това помага и на мен самата да събера и подредя мозайката на различни ситуации. А понякога имам нуждата просто да излея емоцията, която ми се е насъбрала от различни поводи и събития. По-интересното е, че все повече познати и приятели започват да ми споделят, че следят моя блог. Включително и хора, които вече не са от обкръжението ми, което все пак ме кара да се надявам, че съм успяла да дам нещо