Пропускане към основното съдържание

"Обичам те!", "Липсваш ми!" и .. "Благодаря"

Замислих се над темата по няколко причини. Oт опит знам колко често проблемите в общуването идват от това, че хората не са си разказали нещата докрай - дори и в корпоративните разговори, дори в ситуациите, в които става въпрос за работа. Това да спестиш част от информацията или да не предадеш нещата, които най-много касаят другите, е пълната предпоставка за проблем. Основно защото всеки човек има собствена визия за това как се случват нещата. И при недоизказани или спестени моменти рискът да се "запълни" картинката по някакъв собствен начин, става огромен.

Това на корпоративно ниво, а какво става в една по-ежедневна или интимна комуникация? Когато хората пропускат да са напълно искрени, когато се затварят в себе си, когато очакват другият да ги разбере какво мислят, как действат и защо? И отговорът е - винаги всеки има собствена версия за нещата. Просто защото хората сме различни, половете дори като генетика сме предразположени да приемаме и предаваме нещата различно. Нормално е всеки да погледне различната ситуация през собствената си призма на опит, възраст, настроение и ситуации. Само че тук чуденката остава - кой от комуникиращите следва да се погрижи за това да няма такива вербално/невербални дупки? И отговорът остава - този, който иска да бъде чут. Естествено е прекалено сложно във всеки един момент или всяка една ситуация да се обмисля: "Той/тя/те/фирмата как точно ще приеме това и това и онова". Всичко отново опира до баланс, среда и намиране на точния начин, точния опит и точния израз.

И от моята си призма: Обичам да благодаря. Обичам да казвам, че някой ме радва. Обичам да изразявам всички тези положителни емоции, които масово се счита, че са нещо нормално и не е необходимо да се изказват. И малко самохвално, но в предходните ми работи съм била една от малкото, които са получавали положителна обратна връзка от клиенти - писмено, устно. И съм им искрено благодарна за това, защото със сигурност така се е увеличила мотивацията ми да върша нещата още по-ефективно и ползотворно. Защото знам колко е важно да се оценяват усилията на другите. Знам колко удоволствие, удовлетворение и радост носи едно благодарствено писмо. Усилията в това да кажеш нещата понякога са нищожни. А резултатът може да е огромен. Затова и изрази като: "Благодаря ти", "Липсваш ми" и "Обичам те" са толкова безценни. Защото понякога не е достатъчно да са скрити в усмивката към продавачката в магазина, погледа към любимия човек или целувката към детето рано сутрин. Улисани в ежедневието ни, понякога забравяме да кажем точно на най-близките ни какво мислим, как се чувстваме или с какво ни радват. А в емоционално отношение това са най-безценните моменти и най-важните неща в общуването. 


И ще използвам случая отново да благодаря. На Бистра - за годините приятелство и разбиране, доверие, споделяне, идеи, насоки. За това, че в нейно лице открих наистина една сродна душа, което въпреки обстоятелствата, въпреки времето - не се променя. За това, че ми даде стимула да започна Хороводец като една идея, която с годините от мечта - се превърна в нещо истинско и прекрасно. На Иринка - за откриването, за вярата, за искреността, за доверието, за това, че стана част от моя живот по един много положителен начин и със сигурност го промени към положително. На всички Хороводци, които ден след ден, час след час продължават да ме зареждат с огромно количество положителна енергия. Всяка една усмивка, която съм дала на вас - се е връщала многократно. Как да не вярва човек в хубавите неща в живота така? :)


Благодаря и на всички вас, които сте били част от моя живот в даден етап от него - и сте ми помогнали да бъда с една идейка по-положителна и по-добра. Знам, че в голяма степен продължавам да бъда идеалист. И да вярвам. Да нося своите розови очила. Но с годините продължавам да се убеждавам, че това е единственият начин, по който човек може да бъде щастлив във всеки един от момент от извървяването на собствения си Път. Няма перфектен живот, няма идеално съществуване. Въпреки че не всеки го изразява - всички носим своите кръстове и болки. Важно е обаче как излизаме от ситуацията и продължаваме напред. А аз продължавам да вярвам, че с положителната нагласа, животът на всеки става малко по-лек. И красив. Защото всеки един от нас е заобиколен от много и красиви неща. Понякога е нужно само малко, за да ги открием. И да повярваме, че в нашите ръце е да променяме нещата към по-добро и положително. Просто трябва да го направим. Да кажем своето "Благодаря", своето "Обичам те" и своето "Липсваш ми". Сигурна съм, че ще улучите момента, в който човекът насреща да има нужда точно от това. Точно в този момент. И точно от вас. 

Коментари

Популярни публикации от този блог

Какво могат - и какво не могат да ми дадат народните танци?

Последните 2-3 години се вижда една много силно изразена тенденция за връщане към народното ни творчество - и изключително голям интерес към народните танци като цяло. В това, разбира се, няма абсолютно нищо лошо. Мотивацията на хората за включване в редиците на клубовете е съвсем различна обаче. И много често търпи развитие по време на обучението. Какво всъщност могат - и какво не могат, да дадат танците (това е лична позиция - и естествено може да бъде критикувана, осъждана или неразбирана): 1. Двигателна култура. Със сигурност ако човек никога през живота си не се е сблъсквал с някакво движение - независимо дали то е лека атлетика, фитнес, разходки, планинарстване, народните танци ще му дадат нещо ново и различно. За жалост обаче, когато вече сме израсли детската възраст, това се случва много по-бавно. Но - както с всяко нещо, всичко е въпрос на усилия и желание от страна на танцуващия.  На много хора първоначалната им концепция за започване на обучение по народни танци...

"Когато ученикът е готов, учителят ще се появи"

Цитираното заглавие е една будистка поговорка, която изключително много уважавам и която Тери ми беше споделил много отдавна. Последните дни по стечение на обстоятелствата са ми много силна причина да се обърна към себе си. Преди време един близък мой човек ме беше питал защо имам нуждата да пиша в блога. Какъв е този мерак за писмено изразяване на вътрешния ми духовен свят. Всъщност отговорите са няколко. Понякога просто искам да оставя мислите сами да се съчетаят и на повърхността да излезе това, което вероятно иначе няма да имам повод (или причина) да изкарам. В някаква степен това помага и на мен самата да събера и подредя мозайката на различни ситуации. А понякога имам нуждата просто да излея емоцията, която ми се е насъбрала от различни поводи и събития. По-интересното е, че все повече познати и приятели започват да ми споделят, че следят моя блог. Включително и хора, които вече не са от обкръжението ми, което все пак ме кара да се надявам, че съм успяла да дам нещо ...

Не забравяй откъде си тръгнал!

Рядко използвам удивителна в заглавие - освен ако не искам да изразя някаква много голяма емоция. Ами случаят е такъв. Вече почти ежедневно започвам да наблюдавам хора, които тотално са забравили какво е да си 'начинаещ' в нещо. Откъде са тръгнали, по чии стъпки са вървели и как самите те са се учили. А е повече от ясно, че никой не се е родил научен. Самият ни живот, начина, по който се развиваме - е с непрестанно учение. И това да не забравяме, че и самите ние сме били неуки в нещо, е изключително важно. Защото не позволява да подценяваме и другите, които се учат в момента. Да ги заклеймяваме или да ги осъждаме. Българите специално много сме свикнали да не гледаме гредата в нашите очи - а да забелязваме треската в чуждите. За мен най-важното нещо е всеки един човек да се самооценява възможно най-разумно, рационално и правилно. Да не се величае прекалено - или обратното (за което по-често съм говорила в блога): да се подценява и да си набива ниско самочувствие. Първот...