Пропускане към основното съдържание

"Ама те и другите така правят"



Правила. Голяма част от живота ни е свързана с правила, норми и морал, които следва да спазваме. Дали заради народопсихология, дали заради някакво криворазбрано бунтарство, дали просто за да приличаме на другите, нерядко ги заобикаляме или директно нарушаваме. 
Не съм никакъв съдник - да уточня още в началото на излиянието ми. Просто толкова често пред очите ми е бил примера за действия, които са провокирани 'защото всички така правят'. 

Колко тинейджъри са пропушили с идеята просто да са част от групата.
Колко пъти пушачи са си изхвърляли фаса на улицата, защото виждат, че и други пушачи не се замислят особено за тези си действия.

Колко често в планината след групичката около огъня, ще остане я хартия, я нещо друго.. Защото и останалите така правят.

Преди години пътувах с метрото. Седнала съм на станция "Сердика" в посока Люлин и чакам влакът да тръгне (все още метрото стигаше само до там). Естествено хората от входа тичат да настигнат влакчето. В същия вагон влезе възрастна жена с дете. Носеше в себе си рекламни материали, взети от стелажите на станцията. С детето седнаха на крайната седалка. Прегледа материалите, пресегна се през отворената врата на все още изчакващото влакче - и ги изхвърли на перона. Нищо нетипично в гледката - хората по никакъв начин не я отразиха. Това, което ми направи впечатление, всъщност беше, че точно след 30 секунди във вагона влезна младеж от охраната. И директно се обърна към жената с много учтивата молба или да изхвърли в кошчето рекламните материали, или да ги върне на мястото им, ако няма да ги ползва. Жената първоначално се възпротиви с краткото възклицание "Ама те и другите така правят!!". Младежът обаче продължи учтиво да настоява, че няма значение какво правят другите, перонът е чист и само нейните рекламни материали са проблем. 
Жената засрамено изскочи от влака, изхвърли материалите и излезе от метрото..

Защо изобщо разказвам тази история? Защото тя отразява една много простичка истина: всички промени започват първо от самите нас. От промяната в нагласата ни, от действията ни. От това да не гледаме само и единствено в собствената си кошничка, защото всяко наше действие - се отразява на много хора. Да, никой от нас не е Господ да оправи Вселената и всичко останало. Но дребничките действия - рекламните материали, изхвърления фас на указаното място, подадената ръка на възрастната жена, дори купуването на билет за градския транспорт. Това са дребни действия и неща, които пряко зависят от нас. И колкото повече хора се замислят - толкова повече ще са тези, които ще вземат по-скоро положителен, отколкото негативен пример от ситуациите наоколо. Последните събития и в държавата го доказват - всяка промяна започва от самите нас!

Коментари

Популярни публикации от този блог

Какво могат - и какво не могат да ми дадат народните танци?

Последните 2-3 години се вижда една много силно изразена тенденция за връщане към народното ни творчество - и изключително голям интерес към народните танци като цяло. В това, разбира се, няма абсолютно нищо лошо. Мотивацията на хората за включване в редиците на клубовете е съвсем различна обаче. И много често търпи развитие по време на обучението. Какво всъщност могат - и какво не могат, да дадат танците (това е лична позиция - и естествено може да бъде критикувана, осъждана или неразбирана): 1. Двигателна култура. Със сигурност ако човек никога през живота си не се е сблъсквал с някакво движение - независимо дали то е лека атлетика, фитнес, разходки, планинарстване, народните танци ще му дадат нещо ново и различно. За жалост обаче, когато вече сме израсли детската възраст, това се случва много по-бавно. Но - както с всяко нещо, всичко е въпрос на усилия и желание от страна на танцуващия.  На много хора първоначалната им концепция за започване на обучение по народни танци е р

Не забравяй откъде си тръгнал!

Рядко използвам удивителна в заглавие - освен ако не искам да изразя някаква много голяма емоция. Ами случаят е такъв. Вече почти ежедневно започвам да наблюдавам хора, които тотално са забравили какво е да си 'начинаещ' в нещо. Откъде са тръгнали, по чии стъпки са вървели и как самите те са се учили. А е повече от ясно, че никой не се е родил научен. Самият ни живот, начина, по който се развиваме - е с непрестанно учение. И това да не забравяме, че и самите ние сме били неуки в нещо, е изключително важно. Защото не позволява да подценяваме и другите, които се учат в момента. Да ги заклеймяваме или да ги осъждаме. Българите специално много сме свикнали да не гледаме гредата в нашите очи - а да забелязваме треската в чуждите. За мен най-важното нещо е всеки един човек да се самооценява възможно най-разумно, рационално и правилно. Да не се величае прекалено - или обратното (за което по-често съм говорила в блога): да се подценява и да си набива ниско самочувствие. Първот

"Когато ученикът е готов, учителят ще се появи"

Цитираното заглавие е една будистка поговорка, която изключително много уважавам и която Тери ми беше споделил много отдавна. Последните дни по стечение на обстоятелствата са ми много силна причина да се обърна към себе си. Преди време един близък мой човек ме беше питал защо имам нуждата да пиша в блога. Какъв е този мерак за писмено изразяване на вътрешния ми духовен свят. Всъщност отговорите са няколко. Понякога просто искам да оставя мислите сами да се съчетаят и на повърхността да излезе това, което вероятно иначе няма да имам повод (или причина) да изкарам. В някаква степен това помага и на мен самата да събера и подредя мозайката на различни ситуации. А понякога имам нуждата просто да излея емоцията, която ми се е насъбрала от различни поводи и събития. По-интересното е, че все повече познати и приятели започват да ми споделят, че следят моя блог. Включително и хора, които вече не са от обкръжението ми, което все пак ме кара да се надявам, че съм успяла да дам нещо