Пропускане към основното съдържание

Мисията невъзможна: да овладееш хаоса


Не ми е за първи път да пиша за хаоса. Със сигурност не съм един от най-поредените и координирани в ежедневието си хора. Макар че тези, които са работили по различни проекти с мен - са ме запомнили като изключително организиран и подреден човек. Какъв парадокс. Оказва се, че не особено подредената стая - може много пряко да координира с възможността да се движат няколко и много различни процеси. Всеки от които, е на съвсем различен етап от своето развитие.

С Бистра вчера се заговорихме за контрола, хаоса, подредеността. И се замислих по въпроса (естествено): имаме ли всъщност шанс да 'подредим' ежедневието си? Имаме ли реално възможност да овладеем хаоса? И за мен простичкият отговор е "не". Не защото не искаме, не защото ни липсва достатъчно мотивация. Просто животът е толкова шарен и непредсказуем, че овладяването на хаоса означава да стопираме всички тези шарени и творчески неща, които може да ни се случат или да ни изненадат отнякъде. 

През годините започнах да се убеждавам, че не това да си сложил ежедневието си и програмата си в точен ред и с ясна дисциплина е най-важното. А това да можем изключително бързо да се адаптираме към промяната, към новата ситуация. Защото ежедневието не върви в една права и предсказуема линия. То непрекъснато отскача - проблеми, ситуации, хора. И точно в това е забавлението! Да посрещнем изненадата с усмивка. А не с раздразнение, че е променила плана ни и е разрушила толкова дълго мислената схема за работа. 

Както винаги ще съм балансирана - няма нищо крайно в това. Абсолютният хаос със сигурност не е особено креативен. Но и контролът (както се изрази Бистра) е нещо доста по-стерилно. Трябва да се учим на това да приемаме нещата по-спокойно. По-лежерно. Изненадите понякога са едни невероятни и шарени уроци, които могат да ни дадат много повече от стриктно изпълнената програма. Ако ги асоциирам с цветове - вероятно на контролът бих сложила черно-бели окраски. Докато хаосът бих свързала с много и шарени петна на стената.

Затова и аз се уча. Да гледам общата картинка. Да не се ядосвам на дребните проблеми и изненади. Защото и да ми се иска да ги проконтролирам - те просто се случват. Винаги ще има някой, който да ме засече на пътя. Котките вкъщи със свинската си грация може във всеки един момент да бутнат някое от магнитчетата на телевизора. Или да захапят поредния шумолящ плик. Може да избие тръбата в залата, да падне някое от огледалата... Посрещането на поредната ситуация със спокойствие е най-малкото, което мога да направя за себе си. А тези 'изненади', които си заслужават да бъдат и изживяни пълноценно - като неочакваното посещение на приятели, бързото море с Дживгарките, донесеното шоколадово яйце от приятелка - това са нещата, които правят и нашия живот цветен. И мацват с широка ръка по черно-бялата стена и ежедневие.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Какво могат - и какво не могат да ми дадат народните танци?

Последните 2-3 години се вижда една много силно изразена тенденция за връщане към народното ни творчество - и изключително голям интерес към народните танци като цяло. В това, разбира се, няма абсолютно нищо лошо. Мотивацията на хората за включване в редиците на клубовете е съвсем различна обаче. И много често търпи развитие по време на обучението. Какво всъщност могат - и какво не могат, да дадат танците (това е лична позиция - и естествено може да бъде критикувана, осъждана или неразбирана): 1. Двигателна култура. Със сигурност ако човек никога през живота си не се е сблъсквал с някакво движение - независимо дали то е лека атлетика, фитнес, разходки, планинарстване, народните танци ще му дадат нещо ново и различно. За жалост обаче, когато вече сме израсли детската възраст, това се случва много по-бавно. Но - както с всяко нещо, всичко е въпрос на усилия и желание от страна на танцуващия.  На много хора първоначалната им концепция за започване на обучение по народни танци е р

Не забравяй откъде си тръгнал!

Рядко използвам удивителна в заглавие - освен ако не искам да изразя някаква много голяма емоция. Ами случаят е такъв. Вече почти ежедневно започвам да наблюдавам хора, които тотално са забравили какво е да си 'начинаещ' в нещо. Откъде са тръгнали, по чии стъпки са вървели и как самите те са се учили. А е повече от ясно, че никой не се е родил научен. Самият ни живот, начина, по който се развиваме - е с непрестанно учение. И това да не забравяме, че и самите ние сме били неуки в нещо, е изключително важно. Защото не позволява да подценяваме и другите, които се учат в момента. Да ги заклеймяваме или да ги осъждаме. Българите специално много сме свикнали да не гледаме гредата в нашите очи - а да забелязваме треската в чуждите. За мен най-важното нещо е всеки един човек да се самооценява възможно най-разумно, рационално и правилно. Да не се величае прекалено - или обратното (за което по-често съм говорила в блога): да се подценява и да си набива ниско самочувствие. Първот

"Когато ученикът е готов, учителят ще се появи"

Цитираното заглавие е една будистка поговорка, която изключително много уважавам и която Тери ми беше споделил много отдавна. Последните дни по стечение на обстоятелствата са ми много силна причина да се обърна към себе си. Преди време един близък мой човек ме беше питал защо имам нуждата да пиша в блога. Какъв е този мерак за писмено изразяване на вътрешния ми духовен свят. Всъщност отговорите са няколко. Понякога просто искам да оставя мислите сами да се съчетаят и на повърхността да излезе това, което вероятно иначе няма да имам повод (или причина) да изкарам. В някаква степен това помага и на мен самата да събера и подредя мозайката на различни ситуации. А понякога имам нуждата просто да излея емоцията, която ми се е насъбрала от различни поводи и събития. По-интересното е, че все повече познати и приятели започват да ми споделят, че следят моя блог. Включително и хора, които вече не са от обкръжението ми, което все пак ме кара да се надявам, че съм успяла да дам нещо