Пропускане към основното съдържание

Развитие с ритъм, удоволствие и страст


Последните няколко години обществото ни претърпя една коренна промяна: масово много хора започнаха да танцуват. Причините за това са изключително разнообразни: от фокусирането на работната среда в длъжности, изискващи много застоял начин на живот – и най-вече целодневно седене на работния стол. През желанието за намиране на нова среда, нови приятели, ново развлечение, което да разнообразява сравнително монотонния начин на живот. До желанието при някои да срещнат своята бъдеща половинка.

                Голяма част от хората обаче имат нужда от нещо ново, от промяна, от нещо различно, което да вкара шарените краски в техния живот. И танците са едно прекрасно средство за това. Докато преди 10-12 години сякаш дори беше срамно (особено за мъжката половина от обществото) да се танцува, сега на изказването, че някой танцува – почти винаги въпросът е: „Какво?“ и „Къде?“.
                За някои от тях сблъсъка с нещо подобно е истинско изпитание: обикновено те водят със себе си приятел, съученик или половинката, за да може да се почувстват поне малко в свои води. Това е може би първата – и най-голяма крачка, която трябва да направи всеки един. Има ситуации, в които времето от взимането на решение за започването на някаква танцова дейност – до реалното изпъление, е месеци, дори години. От един момент нататък – след надрастването на детската възраст, хората ставаме доста по-инертни в решенията си. И нещо подобно се приема за драстична промяна, която е много възможно да внесе смут и тревога. Излизането на този човек от зоната му на комфорт – и сблъсъка с нещо тотално ново и различно, си е истинско предизвикателство. И може да е една от първите крачки към личностно развитие в друга посока.
Но приемаме, че тази стъпка е вече факт – човекът е прекрачил прага на танцовата зала. Оттук нататък той започва с всеки един урок да се сблъсква с предизвикателството да надскача себе си. Да упорства, да се учи, да се развива. Голяма част от хората са опитали да се раздвижват с фитнес, но за тях еднообразното изпълнение на упражнения е твърде скучно. Със сигурност – превръщането на танците в спорт не е най-правилния начин, но дори и този път към една прекрасна емоция и нещо толкова шарено, също може да се приеме за нещо положително. Защото при танците, особено при българските народни танци, има едно много специфично усещане за групата, за единността, за общото, за социалното. Под нотите на нашите най-изконни мелодии и песни, сякаш човек, хванал ръката на другарчето, става част от нещо много мистично и вековно.
Има много изписано за символиката на българското хоро, за кръга, за хващането за ръка. Но истината е простичка: танците са една невероятна емоция. Това е нещото, което след тежкия работен ден, тотално сваля натрупаното напрежение. И освен танцуването раздвижва крайниците изящно (както казва великия Камен Донев), също така зареждат и тялото, и душата ни с нещо, което обикновената тренировка няма как да даде. Затова и не е никак случайно, че толкова масово хората през последните години потърсиха отдушник за напрежението, стреса и проблемите в личния си живот в най-различни видове танци. Вълната на интереса премина през екзотичните латиноамерикански ритми, разнообразната зумба – и най-масово към нашите български народни танци.
Докато детският мозък сякаш е програмиран да попива всяка нова информация – и да учи ежеминутно, с възрастните не е така. И това е абсолютно нормално – децата имат „задачата“ да надграждат непрекъснато, да се развиват, да учат и придобиват уменията на предишните поколения. Докато възрастните вече сме се поочукали от опита, сблъскали сме се с различни неприятни ситуации и това в някаква степен вече е променило светогледа ни. Докато за децата новото е символ на нещо интересно и любопитно – за възрастните това по-скоро е тъмната зона извън усещанията ни за сигурност и комфорт. В някаква степен нео стресиращо, плашещо и тревожно.
Затова и танците са много интересен инструмент за непрекъснато надграждане. Първата крачка е стартирането им. Оттам нататък обаче всеки един урок също носи своите предизвикателства – изучаването на нещо ново се превръща в развитие с емоция. Сякаш хората се научават да ходят наново – само че под звуците и помощта на музиката. Интересно е да се наблюдава и отстрани този процес – като цяло всичко по-трудно и по-сложно обикновено провокира в началото отричане и вътрешни съпротиви. И в момента, в който се усвои – се превръща в нещо любимо и предпочитано.
Не е случайно и това, че на деца с по-забавено развитие – изключително много се препоръчват заниманията по танци. Това е една много интересна връзка между тялото, душата и ума ни. Връзка, която не осъзнаваме, но тихичко и бавно надгражда уменията ни, кара ни да се чувстваме добре, зарежда ни, успокоява ни, тонизира ни.. А в моментите, в които човек открие и ‚своята среда‘, мястото, на което да се чувства спокоен и приет – сякаш картинката от пъзела се подрежда и всичко си пасва на мястото.
Затова – танцувайте! Освен невероятната емоция, танците скрито ще съдействат да надраствате себе си с всеки ден. Емоционално – ще ви зареждат. Физически - ще ви усъвършенстват. Рационално – ще ви накарат да научите нови неща. А връзката между трите ще ви накара да се почувствате като част от нещо ново, магично и неповторимо.


Коментари

Популярни публикации от този блог

Какво могат - и какво не могат да ми дадат народните танци?

Последните 2-3 години се вижда една много силно изразена тенденция за връщане към народното ни творчество - и изключително голям интерес към народните танци като цяло. В това, разбира се, няма абсолютно нищо лошо. Мотивацията на хората за включване в редиците на клубовете е съвсем различна обаче. И много често търпи развитие по време на обучението. Какво всъщност могат - и какво не могат, да дадат танците (това е лична позиция - и естествено може да бъде критикувана, осъждана или неразбирана): 1. Двигателна култура. Със сигурност ако човек никога през живота си не се е сблъсквал с някакво движение - независимо дали то е лека атлетика, фитнес, разходки, планинарстване, народните танци ще му дадат нещо ново и различно. За жалост обаче, когато вече сме израсли детската възраст, това се случва много по-бавно. Но - както с всяко нещо, всичко е въпрос на усилия и желание от страна на танцуващия.  На много хора първоначалната им концепция за започване на обучение по народни танци е р

Не забравяй откъде си тръгнал!

Рядко използвам удивителна в заглавие - освен ако не искам да изразя някаква много голяма емоция. Ами случаят е такъв. Вече почти ежедневно започвам да наблюдавам хора, които тотално са забравили какво е да си 'начинаещ' в нещо. Откъде са тръгнали, по чии стъпки са вървели и как самите те са се учили. А е повече от ясно, че никой не се е родил научен. Самият ни живот, начина, по който се развиваме - е с непрестанно учение. И това да не забравяме, че и самите ние сме били неуки в нещо, е изключително важно. Защото не позволява да подценяваме и другите, които се учат в момента. Да ги заклеймяваме или да ги осъждаме. Българите специално много сме свикнали да не гледаме гредата в нашите очи - а да забелязваме треската в чуждите. За мен най-важното нещо е всеки един човек да се самооценява възможно най-разумно, рационално и правилно. Да не се величае прекалено - или обратното (за което по-често съм говорила в блога): да се подценява и да си набива ниско самочувствие. Първот

"Когато ученикът е готов, учителят ще се появи"

Цитираното заглавие е една будистка поговорка, която изключително много уважавам и която Тери ми беше споделил много отдавна. Последните дни по стечение на обстоятелствата са ми много силна причина да се обърна към себе си. Преди време един близък мой човек ме беше питал защо имам нуждата да пиша в блога. Какъв е този мерак за писмено изразяване на вътрешния ми духовен свят. Всъщност отговорите са няколко. Понякога просто искам да оставя мислите сами да се съчетаят и на повърхността да излезе това, което вероятно иначе няма да имам повод (или причина) да изкарам. В някаква степен това помага и на мен самата да събера и подредя мозайката на различни ситуации. А понякога имам нуждата просто да излея емоцията, която ми се е насъбрала от различни поводи и събития. По-интересното е, че все повече познати и приятели започват да ми споделят, че следят моя блог. Включително и хора, които вече не са от обкръжението ми, което все пак ме кара да се надявам, че съм успяла да дам нещо